Kako smo proveli 2021. godinu u klubu?

22.02. 2021. Demanti u Story magazinu

Uzrujani člankom na portalu Story.hr reagirali smo na netočne navode Marka Lončara o tome da je problem ove pasmine što je jedna od najopasnijih na svijetu, da su zakonom dužni nositi brnjicu, napravljeni za borbu s bikovima, skoro ne osjećaju bol te kada zagrizu jednostavno ne puštaju što god im napravili, to im je u genetici, i ne samo to, nego ponavljajući nekoliko puta da je bulterijer izrazito opasne pasmine.

Uz veliki angažman naših članova, poslan je dopis redakciji Story.hr u kojem se traže demanti. Ubrzo smo dobili odgovor te je objavljen članak „Demanti na navode trenera Marka Lončara da su bull terijeri opasna vrsta“. Ovdje smo prvenstveno s ciljem zaštite i razvoja pasmine Bulterijer, informiranja i educiranja te smo kao Klub bili dužni reagirati na ovakvu neistinu, koja implicira da je Bulterijer izrazito opasna ili jedna od najopasnijih pasmina na svijetu, te se nanijela ogromna šteta pasmini, odgovornim uzgajivačima i odgovornim vlasnicima. 

28.03. 2021.

Nastavno na nemili događaj koji se dogodio 28.03.2021. godine u Belišću, gdje je surovo ubijen pas najdraže nam pasmine bull terrier, od strane nepoznatih počinitelja, članovi BULL TERRIER KLUBA, kao i ostali vlasnici pasa, a pogotovo navedene pasmine, izražavaju zgražanje i osudu nad okrutnim činom. Isto tako pružamo punu podršku vlasnicima i svim ljudima koji su uključeni u nastojanje da se pronađe i kazni počinitelj.

25.05.2021.

Hepsterix Influencers leglo

05.06. i 06.06.2021.  CACIB UMAG

05.06.2021. Electric Bull’s Gangsta Gigi, mladi: PRM, JBOB, BOS, sudac: Branislav Rajić (SL) 

06.06.2021. Electric Bull’s Gangsta Gigi, mladi: PRM,JBOB,BOB, sudac: Vibor Ježek (HR)

13.06.2021.  CAC ZAGREB

CAC Zagreb, sudac: Robert Jakopač (HR)

Ash, veteran: PRV, BOS

Electric Bull’s Gangsta Gigi, mladi: PRM,JBOB,BOB

26.06.2021.  CAC  SAMOBOR

Božo PRV, BOS i Gigi PRM, JBOB, BOB, sutkinja: Suzana Šimon

27.06.2021. CAC VELIKA GORICA

Božo PRV, BOS i Gigi PRM, JBOB,BOB, sudac: Gajić Željko 

22. – 25.07.2021. 4 Ljetne noćne izložbe Split

22.7. CAC Split PRM, JBOB, sudac: Denis Kuzelj 

23.7. CACIB Split PRM, JBOB, BOB, sudac: Paul Stanton

24.7. CAC Split PRM, JBOB,BOB, sutkinja: Suzana Šimon

25.7. CACIB Spit PTM, JBOB, BOS, sudac: Vladimir Shiyan 

25.08.2021.

Bull Terrier Klub je dao svoj doprinos na SAVJETOVANJU S JAVNOŠĆU ZA PRIJEDLOG PRAVILNIKA O OPASNIM, MOGUĆE OPASNIM I PSIMA IZ NEKONTOLIRANOG UZGOJA. 

Bull Terrier Klub Hrvatska štiti pasminu bulterijer i apsolutno se slažemo sa zabranom uzgoja bulterijera iz nekontroliranog uzgoja bez rodovnika. Isti stav imamo i prema drugim psima. Smatramo da Pravilnik o opasnim psima i Pravilnik o nekontroliranom uzgoju moraju biti odvojeni pravilnici, a Pravilnik o moguće opasnim psima je sam po sebi sulud jer svaka jedinka bilo koje pasmine, pas u tipu, mješanac ili križanac može biti opasan pas. Pojam „moguće opasan pas“ je vrlo diskriminirajući jer moguće opasan pas može biti jedinka bilo koje pasmine, bilo kojeg psa u tipu neke pasmine, križanac ili mješanac. Svaka jedinka nevezano uz pasminu može ugristi te psa ne treba suditi nit diskriminirati na temelju izgleda, veličine i slično, već treba kažnjavati neodgovorne vlasnike.

(…)

BULL TERRIER KLUB 25.08.2021 22:51

Bull Terrier Klub Hrvatska štiti pasminu bulterijer i apsolutno se slažemo sa zabranom uzgoja bulterijera iz nekontroliranog uzgoja bez rodovnika. Isti stav imamo i prema drugim psima. Smatramo da Pravilnik o opasnim psima i Pravilnik o nekontroliranom uzgoju moraju biti odvojeni pravilnici, a Pravilnik o moguće opasnim psima je sam po sebi sulud jer svaka jedinka bilo koje pasmine, pas u tipu, mješanac ili križanac može biti opasan pas. Pojam „moguće opasan pas“ je vrlo diskriminirajući jer moguće opasan pas može biti jedinka bilo koje pasmine, bilo kojeg psa u tipu neke pasmine, križanac ili mješanac. Svaka jedinka nevezano uz pasminu može ugristi te psa ne treba suditi nit diskriminirati na temelju izgleda, veličine i slično, već treba kažnjavati neodgovorne vlasnike. Niti jedna pasmina ne bi trebala biti na popisu, a fokus bi trebao biti na neodgovornim vlasnicima. Vlasnik svakog psa nevezano uz pasminu, psa u tipu, križanca ili mješanca mora biti odgovoran, a vi stavljate pod povećalo samo terijere tipa bull plus sada to proširujete na velike pasmine, apsolutno neprihvatljivo. Prijatelji Životinja tvrde „Novi Pravilnik donosi niz preventivnih mjera kojima je cilj zaštititi pse i ljude te onemogućiti zloupotrebu i zlostavljanje pasa na osnovi pasmine. Detaljnije se reguliraju obaveze posjednika pasa određenih pasmina i njihovih križanaca iz nekontroliranog uzgoja kako bi se spriječili neželjeni štenci velikih pasmina, ugrizi pasa, ozljede i smrt ljudi i pasa, a time i usmrćivanje pasa koji su prouzročili napade i smrtne slučajeve”. Mi smo čvrstog stava da je to sve njihova predstava za lakši put do još veće diskriminacije određenih pasmina što će u konačnici rezultirati još većim zabranama i naštetiti prvenstveno terijerima tipa bull, a onda i ostalim pasminama koje će iz godine u godinu dodavati na popis. Prijatelji Životinja uzimaju za primjer da bi uvrstili određene pasmine na popis senzacionalističke članke u kojima nema nikakvog dokaza o pripadnosti pasa koji su napali određenoj pasmini jer da bi se prikupljalo činjenice i vjerodostojno dokazalo takve stvari koje oni pokušavaju dokazati potrebno je imati čvrste dokaze da se radi o psima određene pasmine koji posjeduju rodovnik, a u svim navedenim člancima ne postoje dokazi takvog tipa jer se u većini tih slučajeva ako ne i u svakom navedenom slučaju, radi o psima u tipu. Smatramo da se niti jedan ljubitelj pasa ne bi trebao koristiti tim metodama. Također, nekontrolirani uzgoj je legaliziran Zakonom o zaštiti životinja pri čemu je navedeno da se svi koji žele uzgajati pse za prodaju moraju registrirati u Ministarstvu Poljoprivrede. Treba prvenstveno poraditi na tome da se samo uzgajivači Hrvatskog Kinološkog Saveza smatraju uzgajivačima. Zakon o zaštiti životinja ne sadrži definiciju pasmine niti definiciju kontroliranog ili nekontroliranog uzgoja. Također, Zakon o zaštiti životinja ne spominje rodovnicu niti DNA analizu niti bilo koju drugu metodu kojom bi se odredilo porijeklo psa. Potrebno je samo doći kod veterinara i u EU putovnicu psa upisati pasminu na temelju navoda vlasnika (bez ikakvih dokaza, a jedini dokaz bi trebao biti rodovnica). Prijatelji Životinja također predlažu rok za kastraciju 12 mjeseci što također smatramo da niti jedan ljubitelj pasa ne može podržati. 

Citiramo gđu Dubravku Radovanic jer zanima nas isto „Nadalje, javnost sigurno zanima temeljem kojih podataka i iz kojih razloga želite donijeti pravilnik ovog sadržaja, posebice mislim na uvrštavanje određenih pasmina iz nekontroliranog uzgoja. Ukoliko smatrate da se trebaju smatrati opasnim psima, na kojim se podacima temelji vaš stav. Ukoliko ne smatrate da se trebaju smatrati opasnim psima, zašto ste ih uključili u Pravilnik. Podaci koji bi bili relevantni jesu podaci koliko je zadnjih godina (od stupanja na snagu aktualnog Pravilnika do danas) jedinki pojedinih pasmina iz članka 4. stavka 4. vašeg prijedloga proglašeno opasnim psima i zašto (razvidno koliko je istih iz kontroliranog, a koliko iz nekontroliranog uzgoja).“ Sa svim iznesenim mišljenjima kinologa i kinoloških udruga se slažemo, a citiramo sljedeće, Josip Lučin: „Jedini ispravan način je da se Zakonom o izmjeni Zakona o zaštiti životinja prizna rodovnicu kao javnu ispravu kojom se dokazuje pasminska pripadnost i sukladno tome veterinar upisuje u putovnicu naziv pasmine. Svi psi u tipu pasmina (bez rodovnice) i križanci bi trebali biti kastrirani / sterilizirani u dobi kada završe s razvojem. Na ovaj način bi se suzbio nekontrolirani uzgoj i drastično smanjio broj slučajnih legala koji pune azile i terete porezne obveznike.“ Da bi se ovaj Pravilnik mogao nazvati pravednim, a ne osuđujući i diskriminirajući, potreban je cijeli tim stručnih osoba koje se bave sa psima na profesionalnoj razini i na različitim poljima od uzgajivača pasa, biheviorista, licenciranih trenera pasa, predstavnika Hrvatskog Kinološkog Saveza, te svakako vrstan pravnik i veterinar koji je stručan posebice glede pasa i posljedica rane kastracije. Osoba koja je pisala Pravilnik ne zna ni ispravne nazive pasmina, nije vrsna u poznavanju kinologije, a nadalje niti u poznavanju pasa općenito. Da rezimiramo još jednom, nije u redu niti jednu pasminu stavljati na popis, tako da bi se prije svega trebala provoditi kontrola neodgovornih ljudi i nekontroliranog uzgoja. Slažemo se da je besmisleno i neprofesionalno što prijedlog sa ovakvim sadržajem uopće postoji, te se iskreno nadamo i vjerujemo da će isti biti žurno povučen. Potrebno je vratiti pravilnik na izmjene i dorade, jer ovakav ne udovoljava ni osnovnim kriterijima namjene, u koliziji je s Ustavom RH, Zakonom o zaštiti životinja, Zakonom o vlasništvu i dr. Pravilnik je pun nedostataka, nelogičnosti i neprovjerenih informacija. Potrebno je prije svega razdvojiti pravilnike, te se puno više savjetovati sa strukom pri izradi i jednog i drugog novog pravilnika.

03.10. 2021. Uzgojna i test socijalizacije Split 

Članovi našeg kluba znaju važnost odgovornog vlasništva i polažu test socijalizacije sa svojim bulterijerima. Također uz uzgojne namjere ide i ispunjenje osnovnog uvjeta a to je pristupanje uzgojnom pregledu. Čestitke onima koji su položili! 

20. i 21. 11. 2021. Egmond Aan Zee, Nizozemska

Članovi BTK-a sudjelovali su na najvećem eventu za bulterijere „International Weekend“ a psi iz HR uzgoja izlagani su na Championship showu. Čestitke na rezultatima! 

29.11.2021. Hepsterix Jungle leglo

Ponosno zaokružujemo 2021. sa prvim bulterijerom iz HR uzgoja kojeg krasi titula američkog šampiona (27.8.2021.) i američkog grand šampiona (10.10.2021.) USA CH  & USA G CH Electric Bull’s Fantastic Fanatic. Čestitke!

#OstanimoOdgovorni

Iako su bulterijeri poznati po svojim nestašlucima, ipak se možemo pohvaliti da su ove godine bili odgovorni ?